Ducati Multistrada V4S Sport drátěná kola

Konfigurátor Parametry

Každý je jiný a potřebuje jinou motorku. Vy tuhle!

Ducati pro sezonu 2021 představuje 4. generaci své vlajkové série Multistrada. Poprvé v historii ji nepohání dvouválec, ale čtyřválec Grandturismo. Na celou sérii nové Multistrady platí prodloužená záruka na 4 roky. Čtvrtá generace, poháněná čtyřválcem se zárukou na 4 roky. Náhoda? Nemyslíme si. První Multistrady V4 dorazí do České republiky během ledna 2021. Čtyřválcové Multistrady budou samozřejmě mezi našimi testovacími motorkami pro sezonu 2021. Nejpozději od dubna u nás můžete na vlastní kůži vyzkoušet silniční i enduro variantu Multistrady V4S. Multistrada V4S Sport se od Skové Multistrady odlišuje barevným schématem, výfukem Akrapovič  a karbonovým předním blatníkem. Podvozek, motor i zbytek techniky mají oba dva zmíněné modely shodné.

 

Kompletně nový způsob konfigurace téhle mašiny

Ducati poprvé v historii nabízí u Multistrady S Sport možnost výběru balíku výbavy v rozsahu jako jsou pakety u automobilek. U Ducati nazývají úrovně výbavy Trim, u Sportu si vybíráte ze dvou úrovní výbavy - Performance a Full. U Multistrady S Sport si v rámci konfigurátoru můžete jako u skové Multistrady  vybrat, jestli motorku chcete raději s litými ráfky a silničními pneumatikami nebo drátěnými koly se silničními nebo dvěma variantami offroad pneumatik Pirelli Scorpion Rallye nebo jejich verzi Rallye street. Motivací továrny ohledem nabídky trimů výbav je vyjít vstříc svým zákazníkům a dát jim na výběr z více výbavy za tovární ceny, kdy oproti doplňkům z aftermarketu ušetříte až 70% nákladů.

 

Multistrada, multimotore, multipersonalita, multimoto, multiamore…

Nový čtyřválec Granturismo, který továrna vyvinula na architektuře supebikového motoru Desmodici stradale jsme detailně popisovali v tomto článku. Tady si připomeneme pouze pár klíčových údajů. Tenhle motor si totiž zaslouží pozornost. Za prvé je výrazně menší, za druhé je dokonce lehčí o 1,2 kila, než jeho dvouválcový předchůdce dvouválec DVT 1260! Navíc je to první Ducati motor bez desmodromického ovládání ventilů, které Ducati používala ve svých motorech od roku 1956. Desmodromické rozvody opustila továrna ve prospěch delších servisních intervalů. Motor V4 Grandturismo používá standardní systém zavírání ventilů pomocí pružin. S novou Multistradou V4 můžete objet 1,5 krát kolem světa. Interval servis ventilů je nastavený na 60 000 kilometrů. Oproti předchozímu dvouválcovému motoru Testrasreta 1260 je to dvojnásobný servisní interval, což významně snižuje provozní náklady.

V4 Grandturismo má hned 3 rozdílné tváře

Grandturismo V4 je naladěné na maximální výkon 125 kW, tj 170 koní při 10500 otáčkách za minutu. Maximální točivý moment 125 Nm dosahuje motor při 8 750 otáčkách. V celém pásmu otáček má motor 3 zcela rozdílné charakteristiky. V nízkých otáčkách velice je motor velice kultivovaný a něžný, přesně to zmiňoval Pepa Sršeň při testování Streetfigthteru V4. Prý na něm klidně můžete poslat vaši starou do sámošky pro rohlíky (pokud jí teda nenecháte nastavený jízdní režim race J) Ve středních otáčkách nastupuje masivní zátah krouťáku- je až o 25% vyšší než u dvouválce Testastretta DVT 1260. Ve vyšších otáčkách je výkon motoru podobný jako u superbiků a vy si užijete čistou adrenalinovou jízdu. Během 10 500 otáček prožijete 3 zcela odlišné režimy výkonnosti motoru. Bude jen na vás, který si z nich nejvíc oblíbíte. 6i stupňová převodovka je u verzí S vybavená quickshifterem. Oproti poslední generaci se také změnilo zpřevodování: Multistrada V4 má kratší jedničku a delší šestku.

 

 

Tichý, silný a ohleduplný motor

Nová generace Multistrady nasazuje ranec vychytávek, které vám zpříjemní jízdu na ní. Oproti dvouválci motor Grandturismo V4 znatelně méně vibruje v celém spektru svých otáček. Granturismo umí vypínat při volnoběžných otáčkách zadní dva válce, které jsou blíže k jezdci. Tím pádem vám netopí pod sedlem, když čekáte na semaforu na zelenou. Potěší i výrazně nižší hlučnost motoru a z toho plynoucí akustický komfort. V něm Granturismo V4 válcuje veškerou konkurenci a oceníte ji zvlášť při delších cestách na dálnicích.

Zaostřeno na komfort pro jezdce i spolujezdce

Nová je taky pozice jezdce, sedlo je kompletně přepracované a ve snížené variantě je o 15 mm níž než u poslední generace 1260. Boční winglety- křídla nemají u Multistrady V4 stejnou přítlačnou funkci přední vidlice jako u Panigale V4 a Streetfighteru V4. U téhle mašiny přivádí vzduch ke kolenům jezdce, aby je chladila od tepla působeného motorem. Výšku předního větrného štítu si jednoduše upravíte jednou rukou i v rukavici díky novému ovládání. Oproti minulé generaci se znatelně zvětšilo sedlo pro spolujezdce, které má V4S a včetně vytápění. Potěší vás vodotěsná přihrádka na mobil včetně USB portu na jeho dobíjení.

 

Dálnice si dává k snídani, serpentiny k obědu a offroad se skoky a broděním k večeři…

Vývoj nového podvozku měl za cíl vyvážit ideální kompromis mezi silničním a offroad naladěním a dosáhnout co největší jednoduchostí ovládání jízdy. Monokokový rám ve přední části je kombinovaný s Trellis rámem v zadní části motorky. Podvozek Multistrady V4 je kompletně jiný ve srovnání s poslední generací: vepředu je nově 19“ kolo oproti 17“ u Multistrady 1260. Zadní kyvná vidlice je oboustranná. Tyto úpravy umožňují daleko větší průchodnost a stabilitu při jízdě offroad terénem při zachování ovladatelnosti při sportovní jízdě na silnicích. Mutistrada V4S má elektronický podvozek Ducati Skyhook suspension.  Rozsahy zdvihů jsou vepředu 170 mm a vzadu 180 mm. Téměř o 10 cm menší výška motoru Grandturismo umožnila zvednout spodní hranu Multistrady V4S od země o 46 mm oproti poslední generaci a je ve stejné výšce, jako u  poslední generace Multistrady 1260 Enduro. To vám znatelně uvolňuje možnosti, kam s Multistradou V4S Sport můžete mimo silnici všude vlítnout.

 

Sport, Touring, Urban nebo Enduro? Stačí nastavit jízdní režim a vyrazit…

Poctivou dávku výkonu a točivého momentu krotí hned několik jízdních asistentů. Systém Ride-by-Wire (RBW) je elektronické rozhraní mezi motorem, jezdcem a plynem. Reguluje ideální úroveň výkonu v závislosti na zvoleném jízdním režimu. Výkon dodávaný motoru už dávno není regulovaný přímo lankem akcelerátoru. Rozsah otočení rukojeti s plynem prochází řídící jednotkou mašiny. Ta na základě zvoleného jízdního režimu,  signálu od plynu a dalších sledovaných parametrů elektronicky reguluje otevření škrticí klapky. Máte k dispozici 175 hp v jízdním režimu Sport a Touring. Snížený výkon 100 hp v městském režimu Urban a v terénu v režimu Enduro. Volič jízdního režimu ovládá také nastavení tuhosti odpružení podvozku motorky, systému ABS a DTC- prokluzu zadního kola. Každý jízdní režim má defaultně přednastavenou úroveň nastavení jednotlivých elektronických asistentů, nebo si je můžete v menu přenastavit na individuální hodnoty.

Radary můžou být vaši guardiani

Radarový systém pro motorky Ducati vyvinula během posledních 4 let v úzké spolupráci s firmou Bosch. Multistrada V4 je první produkční motorka na světě osazená radarovou technologií. Každý radar má kompaktní rozměry 70 x 60 x 28 mm, podobně jako outdoorová kamera a váží pouze 190 gramů. Díky přednímu radaru radaru Ducati nabídne nového jízdního asistenta ACC- Adaptive Cruise Control. Pomocí řízeného brzdění a akcelerace motorka automaticky upravuje vzdálenost od ostatních vozidel kolem sebe. Asistent je funkční při rychlostech mezi 30 a 160 km/ h.  Autorita jízdního asistenta ACC byla omezena jak ve zpomalení, tak ve zrychlení. Tímto je vybalancovaný kompromis bezpečnosti- ACC za vás zkrátka neřídí, pouze umožňuje pohodlnější jízdu zejména na dlouhých dálnicích.  Zadní radar detekuje a hlásí vozidla umístěná v mrtvém úhlu- plocha kterou vedle sebe nevidí ani jezdec, ani  za sebou ve zpětném zrcátku. Systém BSD - Blind Spot Detection varuje před vozidly, které s k vám blíží vysokou rychlostí zezadu. Radar je dostupný ve trimu full.

Elettronica sintonizzata al massimo

Že tahle motorka bude nadupaná elektronikou bylo jasné už před jejím představením. Super vychytávka je naklápěcí barevný TFT displej s uhlopříčkou 6,5 palce, který si otočíte podle aktuálních světelných podmínek tak, jak potřebujete.  Jízdní režimy touring, sport, urban a enduro zůstávají beze změn od poslední generace. Kompletní balík jízdních asistentů Ducati traction EVO přebírá Multistrada V4 od své předchůdkyně. Connectivita s vaším telefonem je u téhle mašiny samozřejmost. LED světla mají kromě denního režimu i funkci Cornering lights, což je přisvěcování vnitřního okruhu zatáčky. Handsfree zapalování má Multistrada V4 od verze S.

Už k vám jede direttamente z Bologna v Italia!

Pokud jste dočetl až sem amico, je na čase říct si pravdu, jak to je. Ducati funguje stejně jako mafie: jakmile jsi jednou uvnitř, není cesta ven. Nákupem motorky to neskončí, ale teprve začne. Pokud ti tovární výbava zvoleného trimu nebude stačit, můžeš svou novou motorku vybavit mnoha příplatkovými prvky, od zrcátek přes kola, kryty, ochranné rámy, příplatková sedla nebo laděné koncovky výfuků. Ducati Apparel tě zase obleče od hlavy až k patě do kvalitního vybavení, patřičně barevně sladěného s touto motorkou. Zkrátka, takhle rodina se o tebe postará skvěle. Na to se můžeš spolehnout!

150-200hp

Motor

Typ:
čtyřválec Granturismo, kapalinou chlazený
Zdvihový objem:
1158 ccm
Vrtání x zdvih:
83 x 53,5 mm
Výkon motoru:
170 hp - 125 kW při 10500 rpm
Točivý moment:
125 Nm při 8750 rpm
Palivový systém:
elektronické vstřikování, 46mm oválná vstřikovací jednotka, systém Ride-by-Wire
Výfuky:
homologovaná koncovka výfuku Akrapovic, výfukový systém se dvěma katalyzátory a čtyřmi Lambda sondami
Emise:
EURO 5

Převody

Převodovka:
6ti stupňová s quickshifterem
Poměr:
1=40/13, 2=36/16, 3=34/19, 4=31/21, 5=29/23, 6=27/25
Primární převod:
poměr 1,8:1
Sekundární převod:
řetěz
Přední ozubené kolo:
16 zubů
Zadní ozubené kolo:
42 zubů
Spojka:
antihoppingová vícelamelová v olej. lázni, hydraulicky ovládaná, self-servo

Podvozek

Rám:
hliníková slitina
Rozvor:
1567 mm
Sklon:
24,5°
Přední odpružení:
50 mm plně nastavitelná upside-down vidlice, semi-aktivní systém elektronického odpružení DSS – Ducati Skyhook Suspension
Přední zdvih:
170 mm
Přední ráfek:
ocelový drátěný 3 x 19
Přední pneu:
Pirelli Scorpion Trail II, Pirelli Scorpion Rallye nebo Pirelli Scorpion Rallye street 120/70 ZR 19
Zadní odpružení:
plně nastavitelná pružící jednotka, semi-aktivní systém elektronického odpružení DSS – Ducati Skyhook Suspension, hliníková oboustranná kyvná vidlice
Zadní zdvih:
180 mm
Zadní ráfek:
ocelový drátěný 4,5 x 17
Zadní pneu:
Pirelli Scorpion Trail II, Pirelli Scorpion Rallye nebo Pirelli Scorpion Rallye street 170/60 ZR 17
Přední brzdy:
2x 330 mm kotouče, 4 pístkové radiální třmeny Brembo monobloc Stylema M50, Bosch ABS s funkcí brzdění v náklonu
Zadní brzdy:
265 mm kotouč, 2 pístkový třmen, Bosch ABS s funkcí brzdění v náklonu

Ostatní

Palivová nádrž:
22 litrů
Suchá hmotnost:
217 kg
Barva motorky:
Sportovní barevné schema
Přístroje:
plně barevný 6,5“ TFT displej s funkcí Ducati Connect a navigačním systémem
Záruka:
4 roky
Provedení:
dvoumístné
Výška sedla:
nastavitelná 840 - 860 mm
Vybavení:
Výbava jízdní režimy, ABS Bosch s funkcí brždění v náklonu, Ducati kontrola trakce (DTC), Ducati Wheelie kontrola (DWC),asistent rozjezdů (VHC), tempomat, bezklíčové ovládání Hands-Free, podsvícené přepínače na řídítkách, automatická deaktivace směrových světel, , rychlořazení up/down (DQS), Full LED osvětlení s funkcí přisvícení do zatáčky